Czy należy wprowadzić lockdown w przypadku wzrostu liczby zakażeń? Polacy odpowiedzieli
Na zlecenia portalu wPolityce.pl pracownia Social Changes zapytała Polaków: Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie kolejnego lockdownu i obostrzeń epidemicznych, jeśli znacząco wzrośnie liczba zachorowań na COVID-19 w Polsce?
"Na tak zadane pytanie twierdzącą odpowiedziało 40 proc. badanych. Przeciwko lockdownowi opowiada się niemalże połowa - 49 proc. respondentów, zaś 11 proc. nie miało zdania w tej sprawie" – wynika z danych opublikowanych w środę przez portal.
Jak dodano - "wprowadzenie lockdownu popiera 54 proc. wyborców Polski 2050, 46 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej i zaledwie 35 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy".
Zdaniem portalu badanie potwierdza, że społeczna cierpliwość wobec różnego rodzaju ograniczeń wyraźnie spada. Według w.Polityce.pl warto też podkreślić, że - jak mówią przedstawiciele ministerstwa zdrowia - "czwarta fala to fala osób niezaszczepionych". W opinii portalu możliwe jest więc, że ewentualne obostrzenia będą w przyszłości dotyczyły osób, które się nie zaszczepiły.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1051 osób w dniach od 3 do 6 września 2021 roku.
Koronawirus w Polsce
"Mamy 767 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: lubelskiego (144), mazowieckiego (106), małopolskiego (72), podkarpackiego (59), łódzkiego (54), wielkopolskiego (45), śląskiego (41), dolnośląskiego (37), zachodniopomorskiego (36), pomorskiego (35), podlaskiego (34), warmińsko-mazurskiego (27), kujawsko-pomorskiego (22), opolskiego (17), świętokrzyskiego (13), lubuskiego (8). 17 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" – czytamy w środę w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Zdrowia.
Jak informuje resort, z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 12 osób.
Łączna liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii w Polsce wzrosła do 2 895 223. Dotychczas zmarły 75 454 osoby chore na COVID-19.